• Fundacja Pomoc Autyzm

Dlaczego warto zabrać noworodka do logopedy?

Drodzy Rodzice,


dlaczego warto zabrać noworodka/młodsze niemowlę do logopedy?


Nie ma zbyt wczesnego wieku na wizytę u specjalisty. Podobnie, jak udajemy się z dzieckiem do pediatry czy ortopedy, by ocenić, czy funkcjonowanie poszczególnych narządów/struktur anatomicznych dziecka jest prawidłowe, tak samo możemy udać się do logopedy.
Na takim spotkaniu dowiemy się, czy ssanie u dziecka odbywa się w normatywny sposób, czy pozycja podczas karmienia piersią/butelką jest dla maleństwa komfortowa. Specjalista sprawdzi także inne odruchy ustno-twarzowe Waszego malucha, oceni budowę i funkcjonowanie struktur jamy ustnej (w tym wędzidła), porozmawiacie o doborze ewentualnych akcesoriów do karmienia, tj. butelek, smoczków.


Dobrze jest przed takim spotkaniem zapisać sobie pytania, jakie chcecie zadać. Podczas samej konsultacji niestety wiele umyka.


Jeśli zadacie logopedzie /neurologopedzie pytanie wykraczające poza zakres jego wiedzy, na pewno odeśle Was do innego specjalisty, np. doradcy laktacyjnego, fizjoterapeuty czy osteopaty.

Nieodłącznym elementem pierwszego spotkania niemowlęcia u logopedy jest także pogłębiony wywiad z rodzicem. Specjalista wnikliwie przyjrzy się okresowi ciąży i porodu, aby móc znaleźć i dobrze poznać przyczynę ewentualnych trudności u Waszego dziecka. Zajrzy do jego książeczki zdrowia. A w wypadku niejasności, zaleci konsultację u lekarza specjalisty, np. neurologa, gastroenterologa czy laryngologa. Może także zasugerować zrobienie dodatkowych badań.Pamiętajcie, że od samego początku życia Waszego dziecka kształtuje się jego aparat artykulacyjny, który w przyszłych latach będzie umożliwiał prawidłowy rozwój mowy oraz artykulacji!

W najlepszym wypadku dowiecie się po prostu, że wszystko jest w porządku!


Justyna Zwolan neurologopeda

14 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie