Autyzm i kino przyjazne sensorycznie

Istotne jest, że nie ma jednej, określonej kategorii objawów, a mówi się o spektrum autyzmu, akcentując indywidualne różnice w odbiorze świata, myśleniu czy uczeniu się u poszczególnych osób z ASD.

 

Trudnością większości osób ze spektrum autyzmu są zakłócenia w przetwarzaniu sensorycznym - to oznacza, że wrażenia ze zmysłów (słuchu, wzroku, dotyku, itp.) są odczuwane inaczej niż u większości ludzi – np. zbyt silnie lub za słabo. Z tego powodu niektóre przestrzenie publiczne mogą być dla osób ze spektrum autyzmu „nie do zniesienia” lub przebywanie w nich wiąże się z ogromnym dyskomfortem i obciążeniem – stresem, przeciążeniem zmysłowym, dezorganizacją procesów poznawczych i działania.

 

Autyzm sam w sobie nie jest niepełnosprawnością, jednak u części osób w spektrum autyzmu może stać się przyczyną niepełnosprawności, gdyż nasilenie objawów i wynikające z tego duże trudności mogą sprawić, że samodzielne funkcjonowanie danej osoby nie jest możliwe.

 

Pokazy filmowe przyjazne sensorycznie, które uwzględniają specyficzne trudności osób w spektrum autyzmu, są okazją do korzystania z oferty kulturalnej, tak łatwo dostępnej dla większości społeczeństwa. Pozwalają na dostosowanie seansów tak, by osobom ze spektrum było w nich łatwiej uczestniczyć.

 

Seanse przyjazne sensorycznie są wprowadzone m.in. w wielu kinach w USA i przyciągają nie tylko osoby z diagnozą autyzmu czy innymi zaburzeniami rozwojowymi, ale także cieszą się popularnością wśród wielu rodzin z dziećmi o typowym rozwoju. Dzięki czemu służą integracji społeczności. Umożliwienie uczestnictwa w seansach kinowych przeciwdziała izolacji i wykluczeniu społecznemu osób ze spektrum autyzmu w środowisku, w którym żyją.

 

          W Polsce pierwszy krok do wprowadzenia stałej oferty dostosowanej do potrzeb osób z autyzmem uczyniła we współpracy z Katarzyną Pęczak sieć kin Cinema City, otwierając w styczniu  2018 roku swoje sale na specjalne, cykliczne projekcje, które pozwalają dzieciom, młodzieży i ich rodzicom, cieszyć się filmową rozrywką. Natomiast Fundacja Pomoc Autyzm ma przyjemność rozwijać wspólnie z koordynatorem tego projektu ideę Kina przyjaznego sensorycznie w kinach lokalnych.

Chcesz podjąć z nami współpracę, zgłosić swoje kino do projektu, masz uwagi lub pytania?

Zapraszamy do kontaktu!

Kontakt w sprawach dotyczących kina przyjaznego sensorycznie

Katarzyna Pęczak

e-mail k.peczak@pomocautyzm.org

Do zobaczenia w kinie! 

Projekt finansowany jest w ramach działalności statutowej nieodpłatnej,

ze środków własnych Fundacji Pomoc Autyzm

NUMER RACHUNKU:

70 1140 2004 0000 3602 7845 9813

Zapisz się do naszego newslettera, żeby być na bieżąco!

Pytania, wątpliwości, więcej informacji? Zapraszamy do kontaktu

fundacja@pomocautyzm.org

szkolenia@pomocautyzm.org

660 330 220

22 308 66 33

Niepubliczna Placówka Doskonalenia Nauczycieli Fundacji Pomoc Autyzm 

 

ul. Kowieńska 24

03-438 Warszawa

FUNDACJA POMOC AUTYZM

 

ul. Namysłowska 2a/64

03-454 Warszawa

KRS 0000609601,

REGON 364055186,

NIP 5213727757

  • Facebook Social Ikona
  • Instagram Ikona społeczna
  • YouTube Ikona społeczna

COPYRIGHT FUNDACJA POMOC AUTYZM