Kopia Kopia EŁ cykl banner.png

 

 

Na niebiesko dla autyzmu

2 kwietnia to dzień, w którym zwracamy uwagę na autyzm - staramy się dotrzeć do jak największej liczby osób, powiedzieć czym jest, a czym nie jest spektrum autyzmu. 

Mimo, że na świecie diagnozuje się coraz więcej osób ze spektrum, to nadal pokutuje wiele mitów i stereotypów związanych z tym zaburzeniem. 

Akcja ma na celu pokazanie czym naprawdę jest spektrum autyzmu, jacy są i co czują osoby w spektrum oraz integrowanie dwóch światów jakimi są świat ludzi neurotypowych i ludzi ze spektrum. 

 

Kolorem akcji jest niebieski. Na całym świecie 2 kwietnia wiele budynków zostanie podświetlonych na niebiesko, są organizowane prelekcje, konferencje, warsztaty i webinary, pojawiają się materiały dotyczące autyzmu w mediach. 

Jak możesz pomóc?

  • Użyj niebieskiego! Ubierz się na niebiesko, zmień nakładki na profilowe na niebieskie, zrób zdjęcie z niebieskim elementem, dodaj hashtagi: #autyzm #naniebiesko #2kwietnia i podaj dalej, aby jak najwięcej osób miało szansę dowiedzieć się o akcji

  • Dowiedz się więcej o autyzmie ze sprawdzonych, profesjonalnych źródeł i udostępnij innym materiały o autyzmie

  • Namów innych do udziału w tej akcji

złam stereotyp.png

Co przygotowaliśmy dla Was z okazji 2 kwietnia?

Świetny artykuł Katarzyny Pęczak, naszej trenerki i specjalistki od ASD i AAC, możesz przeczytaj tutaj: 

Pink Pattern Raffle Ticket (1).png

A także promocje, nowości, konkursy, prezenty! Sprawdź poniżej pełną listę i kliknij w bilet, aby przeczytać więcej na wybrany temat! 

2.png
3.png
4.png
5.png
1.png
7.png
9.png
6.png
10.png
8.png

Teraz jak i przez cały czas możesz korzystać z naszej BAZY WIEDZY - opisujemy tam zarówno wytyczne diagnostyczne zgodne z WHO, jak wygląda proces diagnostyczny, jakie są metody pracy terapeutycznej oraz jakie trudności dotykają osoby w spektrum. Jest też kilka recenzji książek tematycznych. Baza cały czas jest rozwijana o kolejne teksty i zagadnienia :) Można dowolnie pobierać treści i publikować ze wskazaniem źródła.

 

Cyklicznie organizujemy BEZPŁATNE WEBINARY z kilkunastu tematów związanych z autyzmem - krótkie pigułki wiedzy z naszymi specjalistami​

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszą ofertą szkoleń i różnymi inicjatywami to zapisz się do naszego newslettera!

Co o osobach w spektrum autyzmu mówił Rzecznik Praw Obywatelskich w 2020 roku: 

Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie.

 

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce.

 

Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych.

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje ich około 400 tysięcy. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, ma na celu propagowanie wiedzy na temat tego zjawiska.

Rzecznik Praw Obywatelskich jako organ do spraw równego traktowania oraz monitorujący wdrażanie w Polsce Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych popiera każdą inicjatywę mającą za zadanie zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat wyzwań, z jakimi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami."

źródło - oficjalna strona RPO​

Jej Wysokość Mozah

#2kwietnia - jak to się zaczęło?

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (ang. World Autism Awareness Day, WAAD) – święto obchodzone corocznie 2 kwietnia z inicjatywy Kataru w osobie Jej Wysokości Mozah, małżonki emira Hamada ibn Chalifa as-Sani, popartej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 18 grudnia 2007 (A/RES/62/139) i opublikowaną 21 stycznia 2008 roku[1].

Obchody Dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Wizja i inicjatywy Jej Wysokości pomogły w realizacji praw dzieci niepełnosprawnych i ich społeczności, zarówno w państwach arabskich, jak i na całym świecie[2].

Obchody Dnia są również okazją do globalnego politycznego zaangażowania i bardziej efektywnej współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie. Podstawowe założenia obejmują zwiększenie potencjału zaspokajania szczególnych potrzeb osób dotkniętych autyzmem, umożliwienie rozwijania indywidualnych talentów oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla społeczności osób dotkniętych autyzmem.

W swoim przesłaniu z 2 kwietnia 2012 sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych podkreślił, że:

Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu mają zachęcić do podejmowania takich działań i zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności[3].

źródło Wikipedia ;)

Fundacja Pomoc Autyzm nie otrzymuje żadnych grantów i dofinansowań poza możliwością bezpłatnej reklamy w Google AdWords dzięki uczestnictwu w programie AdGrants. W efekcie wszystkie nasze działania są finansowane z przychodów z płatnych szkoleń a w szczególności: koszty prowadzenia bezpłatnych warsztatów, bezpłatnych konsultacji, bezpłatnych zajęć terapeutyczno-edukacyjnych i innych. Dofinansowujemy część szkoleń, które pomimo tego, że są płatne, nie są rentowne ze względu na specjalistyczne tematy lub lokalizację poza dużymi ośrodkami miejskimi.